Pokut Yaylası Karadeniz bölgesinde Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Yayla Çamlıhemşin ilçesinin güneyinde yer almaktadır. Fırtına ve Hala deresinin oluşmuş olduğu vadiler arasında 2 bin metreyi aşan bir yükseklikte yer almaktadır. Çamlıhemşin ilçesinin 15 km uzaklığında yer alan yaylanın sisli havası ve ahşap evleri insanlar için farklı bir manzara sunuyor. Çamlıhemşin ilçesinden Pokut Yaylasına yaklaşık 2 saatte varabilirsiniz. Doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin, kafa dinlemek için tercih edebilecekleri en ideal ortamlardan biridir. Zengin ve biyolojik alternatiflerin dışında benzersiz bir mimarı yapıya sahip yaylalardan biridir. Özgün bir mimariye sahip olan Pokut yaylası bölgeyi ziyaret edenleri adeta büyülüyor. Ülkemizin en çok ziyaret edilen ve en yüksek rakıma sahip olan yaylalarından biridir. Ahşap evleri ve masaldaymış gibi hissettiren manzarasıyla müthiş bir tatil deneyimi sunuyor. Ayrıca Pokut yaylasında bulunan ahşap dokulu evlerde konaklama olanağı da mevcut.

Çamlıhemşin ilçesinin 15 km güneyinde bulunan Pokut yaylasına Fırtına vadisi ve Şenyuva köyünden ulaşım sağlayabilirsiniz. Pokut yaylası Karadeniz’in en güzel ve en hoş, en sakin yaylaları arasında yer almaktadır. Karadeniz Bölgesi’ne yolunuz düşerse ölmeden önce görmeniz gereken en güzel yaylalardan biridir. Masalsı yüzüyle Pokut yaylası, en kaliteli ve keyifli tatillerin yapılabileceği doğal cennetlerden biridir. Pokut Yaylası 14000 dönümlük bir arazı üzerinde yer almaktadır. Kaçkar dağının kuzeyinde yer alan Pokut yaylası sisli ve yağmurlu olan müthiş yaylalardan biridir.

Karadeniz bölgesinin en güzel yaylası olarak Pokut Yaylası gösterilir. Bölgeye en yakın havalimanı Trabzon’dadır. Trabzon havalimanına geldikten sonra burada transit araçlar ya da farklı araçlarla, Çamlıhemşin, Şenyuva köyü ya da Fırtına vadisine giderek yaylaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Aslında Ayder yaylasına oldukça yakındır. Ancak araçla yaylalara çıkmak oldukça zordur. İyi bir şoför ve 4x4 jeep araçlarla yaylaya çıkmak mantıklı bir seçenek olacaktır. Kış ayları ve sonbahar aylarında hava koşullarının ağırlaşması yaylaya ulaşımın zorlaşmasına sebep olmaktadır.  Bu yüzden yaz ve ilkbahar aylarında yaylaya gitmek daha mantıklı bir tercih olacaktır. Günübirlik turlarla yaylaya gitmek son derece güvenlidir. Tek başınıza ve yaya olarak yaylaya çıkmak isterseniz, bilin ki zorlu bir parkur sizleri bekliyor. Virajlı ve patika yollarda araç sürmek hiçte kolay değildir. Kafileler halinde 2 3 saatlik yürüyüşlerle yaylaya gelmek daha mantıklı ve güvenlidir. Ancak, yaylaya yürürken tam teçhizatlı yürüyüş ayakkabılarınız ve yanınızda su ve gıda bulundurmanızı öneririz. Aşırı yorgunluk durumunda dinlenip, bir şeyler atıştırıp, kaldığınız yoldan yaylaya yürüyebilirsiniz.

Pokut yaylası turu enfes, Karadeniz kahvaltısı, doğal manzara eşliğinde yorgunluk kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Kemençe eşliğinde horon tepebilir ve eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Pokut yaylası Ortan ve Makrevis köyünün ortak yaylası olarak bilinir. Genellikle bu köylerin sakinleri Pokut yaylasını tercih etmektedir. 2080 rakıma sahip olan Pokut yaylası 1800 metreden sonra ağaç yetişmemesine rağmen rüzgar sayesinde bu yaylada ağaç yetişmektedir. Pokut yaylasına çıktığınızda, Zil kale, Sal yaylası ve Ayder yaylasının manzaralarını görebilirsiniz. Pokut yaylasının çevresi Karadeniz doğal yaşamının içerisinde olduğundan tek başınıza gezmek riskli olabilir. Bu bölgede kamp ve gezi yapmak istiyorsanız, kesinlikle bölgeyi iyi tanıyan rehberlerle bu gezi ve kamplarınızı gerçekleştirin. Pokut yaylasında bir pansiyonda kalmak istiyorsanız, buradaki işletme sahipleri sizlere her konuda yardımcı olacaklardır. Yayla üzerinde herhangi bir şekilde hayvancılık yapılmamaktadır. Pokuttaki sakinler genellikle yaylaya çıkıp, birkaç günlük tatillerini yaylada geçirir. Bunun dışında yerli ve yabancı birçok turist Pokut yaylasını ziyaret etmektedirler.