Doğa ile iç içe olmak ve muhteşem yerler keşfedebilmek adına, hem yeşil alan olsun hem de doyasıya aktivite yapabileyim diyor iseniz rafting tam size göre bir aktivite. Rafting sporunun bağımlıları çok fazla olmaktadır. Hal böyle olunca Türkiye’de en iyi rafting yapmak muhteşem yerler arayışına girmiş olabilirsiniz. Doğa tutkunu insanların çok fazla eğlenmesi ve heyecan duyması sebebi ile sıklıkla tercih edilen bir spor türüdür. Gün geçtikçe yaygınlaşan, tutkunları arasına yeni insanlar ekleyen bu spor, kendini sevdirmeyi bir hayli başarmıştır. Ülkemiz bol su havzası ve güzellikleri ile meşhur bir ülkedir.

Farklı ülkelerden birçok turist ağırlamaktayız. Güzel ülkemizin yeşilini, mavisinifazlası ile beğenmektedirler. Rafting tutkunu turistler de ülkemizi sırf bu yüzden bile tercih edebilmektedirler. Ülkemiz rafting sporuna oldukça elverişli parkurlara sahiptir. Hal böyle olunca raftinginduyulmasına ve yaygınlaşmasına da katkı sağlıyor. Ülkemizdeki akarsuların elverişliliği ile gerçekleştirilmektedir. Rafting tanıştığı insanlar için vazgeçilmez bir tutku haline geliyor.Farklı ülkelerden hem ülkemizin güzelliğini görmeye hem de vazgeçemedikleri rafting sporunu yapmak için geliyorlar. Üstelik işinin ehli son derece profesyonel hocalar ile birlikte yapılıyor sporlar. Hal böyle olunca kat kat daha fazla çekici bir hal alıyor rafting yapmak. Suyun güzelliğinin ardından doğa ile iç içe yürüyüşler yaparak yılın tüm stresini atacağınız muhteşem bir tatil sizleri bekliyor.

Çoruh Nehri, Artvin

Artvin İlinin en büyük akarsuyu olan Çoruh Nehri, dünyadaki en güzel 10 nehir listesinde yerini almıştır. Ülkemizin güzelliklerinden yalnızca bir tanesidir. 169 kilometrelik parkuru ile rafting için en iyi ve en ideal bölgelerin başında gelmektedir.  1993 yılında dünya rafting şampiyonasında en sahipliği yapan Çoruh Nehri’nde zorluk derecesine göre 4 ayrı parkur bulunmaktadır. Profesyonellik derecesine göre tercih edilen zorlu parkurlar sizin tercihinize kalmaktadır. Rafting genellikle mayıs ve haziran aylarında yapılmaktadır. Artvin iline gitme planınız var verafting yapma hayali kuruyor iseniz muhakkak söylediğimiz ayları tercih ederek raftinginizin tadını çıkarmalısınız.

Çoruh nehri Türkiye’nin en gözde nehirlerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Hatta tüm dünyada ismi duyulan rafting için ileri gelen nehirlerden yalnızca bir tanesidir. Artvin ülkemizin en gözde illerinden ve güzelliklerinden yalnızca bir tanesidir. Bu güzellikleri yalnızca ülkemizin vatandaşları değil tüm ülkelerden ziyarete gelmektedirler. Yalnızca rafting bağımlıları değil, ülkemizin tüm güzelliklerini görmeye, denizine girmeye ve doğasını görmek için sık sık ziyaret etmektedirler. Dilerseniz hep birlikte ülkemizin diğer güzelliklerinden bahsettiğimiz makalemize birlikte göz atalım.

Fırtına Deresi, Rize

Çay bahçelerine paralel olan fırtına deresi 23 kilometrelik parkuru ile rafting severlerin vazgeçilmezidir. Hem çay bahçelerine paralel yapısı ile hem de su seviyelerinin haşinliği ile en vazgeçilmez rafting parkurlarındandır. Zorluk derecesinin 5’e kadar çıktığı parkurda ortalama zorluk derecesi 3 ile 4 arasında değişmektedir. Zor parkur severlerin vazgeçilmezi olan fırtına deresi adı da üzerinde olduğu gibi fırtına gibi bir rafting sizleri bekliyor olacak. Rafting son yıllarda adını sıkça duyuran ve sevenlerini arttıran su sporlarının başında gelmektedir. Hal böyle olunca araştırmaları da hızla artmaktadır.

Merak edeni gün geçtikçe artan raftingsu sporlarının en başında listelere adını yazdırmayı başarmıştır. Türkiye rafting şampiyonasının da gerçekleştirildiği parkurun bazı yerleri oldukça taşlı ve zorludur. Bundan mütevellit oldukça profesyonel ekipler ile bu sporu gerçekleştirmektesiniz. Son derece kuvvetli önlemler alınarak yapılması gereken rafting, başınızda kasınız ve can yelekleriniz sizlere bu sporu icra ederken yardımcı olacaktır. Mayıs ve haziran aylarında yapılması uygun görülen rafting, sevenlerini en çok bu aylarda mutlu edebiliyor. Bu aylarda suyun dalgası ve sertliği rafting için daha uygun olmaktadır.

Köprüçay, Antalya

Selge antik kentinin hemen yanı başında bulunan köprülü kanyonda hem profesyoneller hem de amatör rafting severler için yaklaşık 12 kilometre olan iki tane parkur bulunmaktadır. Oldukça profesyonel bir ekip ile son derece üst düzeyde tedbirler alınarak raftingi icra etmektesiniz. Son yılların en rövanşta olan su sporu olan rafting, Türkiye’nin en güzel çaylarında ve nehirlerinde yapılmaktadır. Ülkemizin tüm güzellikleri arasında dünya çapında adını listelerin ilk 10’una yazdırmayı başarmış nehirler dahi bulunmaktadır. Sizin için doğa ile iç içe sevdiğiniz sporları doyasıya yapabileceğiniz, ardından doğa ile bir arada muhteşem yürüyüşler yapabileceğiniz bir alan sizleri bekliyor.

Toroslardan gelen serinletici suyu ve eşsiz manzarası ile Köprüçay kesinlikle hayallerininiz ötesinde bir tatil imkânı sunuyor sizlere. Sizlerde bu eşsiz, kesinlikle hayran kalacağınız güzellikler eşliğinde rafting sporunu yapmak istiyorsanız Antalya şehri için biran önce yola çıkmanızı tavsiye ederiz. Bu spora daha yeni başladı ve henüz amatör olarak icra ediyorsanız Körüçay tam sizlere göre bir parkur olacaktır. Hem kendinizi geliştirebileceğiniz hem de profesyonelliğe bir adım daha yaklaşabileceğiniz bir dalgaya sahiptir.

Dalaman Çayı, Muğla

Tamı tamına 26 kilometrelik 5 üzerinden 3- 4 zorluk derecesindeki parkuru ile Dalaman Çayı son derece profesyonel eğitimcilerin katılımı ile sizlere harika dakikalar yaşatacaktır. Sizleri suyu akıntı ile kendine hayran bırakacak olan Dalaman Çayı çevresindeki güzellikleri ile de kendisine hayran bırakacaktır. Ülkemizde bu sporu yapabileceğiniz birçok güzellikler bulunmaktadır. Dünya çapında ilk 10’a giren nehirlerimiz ile güzellikleri saymakta bitmeyecek çaylarımız mevcuttur. Yalnızca ülkemizden değil, sık sık diğer ülkelerden de rafting sporu için ziyaretimize gelen birçok turist bulunmaktadır. Son yıllarda adımı sık sık duyuran ve daha önce hiç bu sporu yapmamış olanların ilgisini çekecek olan rafting sizin de vazgeçemeyeceğiniz bir spor dalı haline gelecektir.

Yakın çevresinde bulunan Dalaman havaalanı sayesinde ulaşımı da bir hayli kolaydır. Bundan mütevellit macera tutkunlarının sık tercihi haline gelmektedir. Muhteşem doğa güzellikleri ile Dalaman Çayı ikliminden kaynaklı yılın her günü rafting yapmak için müsait olmaktadır. Yani bu durumda si kendinizi rafting yapılabilecek tarihe göre değil rafting sizin müsait tarihinize göre kendisini ayarlamaktadır. Bu yüzden en sık tercih edilen adreslerden olan Dalaman Çayı mutlaka gidip görmeniz gereken bir bölgedir.

Munzur Çayı, Tunceli

1971 yılında Milli bir park konumunu alan Munzur vadisi, güzellikleri ile sizleri kendisine hayran bırakacaktır. Özellikle rafting aşıkları tarafından sık sık tercih edilen bu vadi, rafting severleri sayesinde en sık ziyaret edilen yer olmaktadır. Muhteşem doğa güzellikleri ile sizlerde bu bölgede sevdiğiniz sporu icra etmek isterseniz Tunceli şehrinin merkezine tam olarak 8 kiometre uzaklığa sahip olmaktadır. Yaklaşık 20 kilometre uzunluğa sahip olan rafting parkurunun zorluk derecesi hakkında net bir bilgi vermek ne yazık ki zor görünüyor. Değişen hava şartlarından dolayı zorluk derecesinin de değişkenlik gösterdiği bu ilde genellikle yaz aylarında suyun dinginliği ile amatör sporcuların tercihi olmaktadır.

Kısacası en uygun zaman olarak karların erimeye başladığı mayıs ayından itibaren başlayarak temmuz ayına kadar devam eden bir uygunluğu söz konusudur. Kendisini size hayran bırakacak olan parkuru denemeden tatilinizi sonlandırmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.