Tarihi ve doğal güzellikleri ile seyyahların, gezgin ve turistlerin uğrak noktası olan Tiflis, her dönemde önemini korumayı başarıyor. Gürcistan’ın başkenti olan bu kent, Güney Kafkasya bölgesinde yer alan ve Kura Nehri’nin hemen kıyısında bulunan eski ve doğal güzellikleri ile görenleri büyüleyen bir şehir olarak öne çıkıyor. Tiflis gezilecek yerler listesi ise bir hayli uzun. Eski Kent bölgesi ile ziyaretçilerini tam bir zaman yolculuğuna davet eden Tiflis, ahşap balkonları, eski tuğla evleri ve dar sokakları ile dikkat çekiyor. Birçok tarihi mekan ise bu bölgede ziyaretçileri bekliyor.

Özgürlük Meydanı

Kentlerin ruhunu almak için en popüler meydanların ziyaret edilmesi ve geziye bu noktalardan başlamak her zaman önemlidir. Her kentte olduğu gibi Tiflis’in de Özgürlük Meydanı ziyaretçilerin ilk uğrak noktası oluyor. Tiflis’in en önemli merkezi noktası olan Özgürlük Meydanı, 19 ve 20’inci yüzyılın ruhunu yansıtan mimari unsurları ile dikkat çekiyor. 27 ton ağırlığında ve 9 metre yüksekliğindeki Aziz George Anıtı ise ilk göze çarpan eser olarak dikkat çekiyor.

Garetubani adıyla anılan bu meydan, 1800’lü yılların başına kadar şehrin banliyösü konumunda yer alırken, FreedomSquare adını almasının ardından şehrin merkezi konumuna gelmiştir. Şehir tarihi açısından da önemli bir noktada olan Özgürlük Meydanı, ziyaretçilerin uğrak noktasıdır.

Rustaveli Caddesi

Tiflis’in ana caddesi olan Rustveli Caddesi, şehirde adeta zaman yolculuğu yapıyormuş hisse yaşamanıza neden olacak. Şehrin önde gelen cazibe merkezlerinden biri olan bu cadde üzerinde tarihi ve bilinen birçok yere ulaşabilir veya saklı kalmış mekanlarla tanışabilirsiniz. Neo – mağribi cephesi, parlamento binası ve opera binası gibi önemli mekanlara ev sahipliği yapıyor. İlk defa Tiflis’i ziyarete gelenlerin mutlaka bu cadde ile yolları kesişmesi gerekmektedir. Hali hazırda şehrin sembol yapılarına ulaşmak için bu caddeyi kullanmanız ve Tiflis’in kent ruhunu anlamak için en popüler noktalara buradan ulaşmanız mümkündür.

Parlamento Binası

Özgürlük Meydanı’ndan çıkıp meşhur Rustaveli Caddesi boyunca yürüyüş yapanları görkemli bir Parlamento Binası karşılayacaktır. 2012 yılında MikheilSaakashvili tarafından Kutaisi’ye taşınan Gürcistan Yasama Meclisi, 2019 yılında yeniden buraya taşındı. Bu nedenle içi ziyaret edilemese de iyi bir fotoğraf sunacaktır. Gül Devrimi başta olmak üzere önemli birçok olaya tanıklık eden bu yapı, mimari özellikleriyle de kentin ruhunu yansıtmayı başarıyor.

Opera Binası

Etkileyici mimari tasarımı ile Tiflis Opera Binası en dikkat çeken yapılardan biri. 1847 yılında temeli atılan bina, 170 yıllık bir tarihi ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Mimari özellikleri ve şehrin sembol yapılarından biri olması nedeniyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri olarak değerlendirilmektedir. Tiflis gezi rehberi arayanların ilk karşılaşacakları eserler arasında yer almaktadır.

Opera binasının yapımını hemen ardından 1874 yılında çıkan bir yangında büyük zarar gördüğü ifade ediliyor. Bina içindeki birçok önemli unsurun bu yangın ile yok olduğu aktarılmaktadır. 1937 yılından günümüze kadar Gürcülerin en önemli bestecileri arasında yer alan ZakariaPaliashvili’nin adı ile anılmaktadır.

Narikala Kalesi

4. yüzyıldan kalma Narikala Kalesi, diğer adıyla Tiflis Kalesi, büyüleyici bir görünüme sahip. Şehrin yüzlerce yıllık tarihine ışık tutan kalenin içinde Aziz NicholasKlisesi’de yer alıyor. Şehre uzaktan bakmak ve tarihi dokuyu hissetmek isteyenler için Narikala Kalesi Tiflis’in sembol yapılarından biri olmayı başarıyor. 

Onca depreme ve yıkımlara rağmen ayakta kalmayı başaran kale, 24 saat hizmet vermesi sayesinde dilediğiniz an ziyaret edebileceğiniz bir yer olarak da listenize mutlaka eklemeniz gereken alanlardan biridir. Günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunması ile kalenin önemini de artıran temel unsur olarak değerlendiriliyor.

Barış Köprüsü

Kura Nehri üzerinde kurulan ve estetik mimari ise şehrin modern yönünü yansıtan Barış Köprüsü, 2010 yılında tamamlanmasının ardından kentin sembolleri arasında yerini almayı başardı. 150 metre uzunluğa sahip köprü, Tiflis’in en turistlik mekanları arasında yerini alıyor. Eski Kent bölgesini Mtkvari Nehri üzeridnenRike Park’a bağlayan köprü dikkat çeken tasarımı ile ilgi odağı olmayı başarıyor. Tasarım detayı ile bir deniz hayvanını andıran köprü, İtalyan mimar Michele De Lucchi tarafından tasarlanmıştır. Özellikle Tiflis gezisini güzel manzaralar eşliğinde fotoğraflar ile detaylandırmak ve eşsiz bir manzarada şehri gözlemlemek için harika bir mekan olarak değerlendirilmektedir.

Sameba Katedrali

Klise, manastır, kale ve katedralleri ile dikkat çeken Tiflis şehri, Aziz Trinitry Katedrali ile de ilgi odağı olmayı başarıyor. Tarihi Avlabari semtinde yer alan katedral, Elia Tepesi’nde bulunmaktadır. Bu katedralin en büyük özelliği ise ana Ortodoks Katedrali olarak kabul edilmesidir. Ayrıca dünyanın en yüksek üçüncü Ortodoks Katedralidir. Sameba Katedrali olarak da bilinen bu yapı, 1995 – 2004 yılları arasında inşa edilmiştir. Tasarımı ile şehre görkemli bir yapı sunan Sameba, Tiflis gezilecek yerler haritası içinde mutlaka işaretlenmesi gereken alanlardan biri olarak değerlendiriliyor.

Kaşveti Kilisesi

Kashueti St. George Church, Tiflis’in öne çıkan tarihi ve dini yapıları arasında yerini almayı başarmıştır. 1910 yılında buradaki mevcut kilise, daha eski tarihlere dayanan bir kilisenin temelleri üzerine inşa edilmesi yönüyle önemlidir. Eski kilesinin 6’ıncı yüzyıla kadar dayandığı düşünülmektedir. Turistlerin ilk uğrak noktalarından biri olan Kaşveti Kilisesi, giriş ücreti olmadan ziyaret edilebilir olmasıyla da önemli bir nokta olarak değerlendirilmektedir. Tasarımı, süslemeleri ve çevresiyle Kaşveti Kilisesi, Tiflis’in en sembol yapıları arasında yerini almayı başarmıştır.

Cuma Camii

1700’lü yıllarda Osmanlı tarafından yaptırılan ve Tiflis’teki tek cami olan Cuma Camii, son 3 asırda tam 3 defa yıkılarak yeniden yapılmıştır. Eski Tiflis’te yer alan bu cami, mimari özellikleri ile dikkat çekiyor. Kırmızı tuğladan inşa edilen mekan, şehirde yaşayan hem şii hem de sünni Müslümanlar için oldukça kıymetli bir alan olarak değerlendiriliyor.

Gürcü nüfusu içinde %10’luk bir Müslüman nüfus için en önemli ibadet alanı olarak değerlendirilmektedir. 1996 yılına kadar sünni ve şii cemaat burada sadece bir perde ile ayrılarak ibadetleri ederken, bu tarihten sonra her iki mezhep için ortak ibadet yerine dönüşmüştür. Ve İki mezhepten de kişileri burada yan yana ibadet etmektedir.

Baratashvili Köprüsü

Tiflis’in dikkat çeken köprülerinden biri olan Baratashvili Köprüsü, NikolozBaratashviliCaddesi’nin devamında yer alıyor. Özellikle şehir merkezi ve tarihi noktaları birbirine bağlaması yönüyle oldukça dikkat çekiyor. 150 metre uzunluğundaki köprü, üzerinde yer alan sanat eserleri ile özellikle fotoğraf çekmek isteyenler için son derece iyi bir seçenek sunuyor. 1965 yılında tasarlanan köprü, üzerinde yer alan ilginç heykeller ile tam bir açık hava sergisi olarak değerlendiriliyor.

Baratashvili Köprüsü aynı zamanda çevrede bulunan birçok tarihi ve kültürel noktayı ziyaret etmek isteyenler için de önemli bir bölgede yer alıyor. Tiflis’in en önemli anıtları arasında yer alan 6. yüzyıl AnchiskhatiKlisesi ve Gabriadze Kukla Tiyatrosu gibi mekanları görebileceğiniz bir alanda yer alıyor. Tiflis turu gezilecek yerler listesi arasında bu köprü de ilk sıralarda yerini koruyor.