Tatil için seçeceğiniz otel rezervasyonları ya da ulaşım için otobüs, tren, uçak bileti aldığınız sitelerin güvenilir ödeme seçeneklerinin olduğundan emin olmalısınız. Eğer kart bilgileriniz başka kimselerin eline geçerse ciddi anlamda maddi bir kayba sizi uğratabilirler.  Aksi bir durumda kart bilgilerinizin kötü amaçlar için kullanılmayacağından emin olamayabilirsiniz. Sitelerin ilk sıralarda çıkıyor olması sizi yanıltmasın. Mümkünse daha önce bir tanıdığınız tarafından tercih edilmiş ya da reklamlarda sık sık karşımıza çıkan siteleri seçebilirsiniz. Böylelikle güvenilir tatil rezervasyonu yapabilirsiniz. Sevdiklerinizle güzel bir tatil ayarlayacakken bilinmedik siteleri seçip mahcubiyet yaşamamanızı isteriz. Yaşayacağınız tatilin her anlamda içinize sinmesi için ilk adım olan otel ayarlamayı gönül rahatlığıyla yapabilmelisiniz.

Rehberinizi Yedekleyin

Tatilde başımıza talihsiz olaylar gelebilir. Telefonumuzun çalınması veya bozulması gibi durumlarda size yardımcı olabilecek kişilerin numarasını yanınızda bulundurmanız sizin için kurtarıcı olacaktır. Onun haricinde kişisel hesaplarınıza rehber yedeklemeniz telefonunuz bozulsa bile rehberinizi kurtarabilmeniz açısından iyi olacaktır. Bunun yanında sadece rehberinizi değil galeri mesajlar mesajlarınızı da yüksek hafızalı online depolama alanlarına yedekleyebilirsiniz. Bu sayede telefonunuzun bozulması ya da çalınması gibi durumlarda sevdiklerinizle yaşadığınız özel anılar kaybolmamış olacaktır. Sizin için her türlü değerli olan kişisel bilgileriniz art niyetli kişiler tarafından kullanılabilecek bir tehdit unsurudur. Bu yüzden online depolama alanlarınızı çabuk bulunamayacak ve yüksek güvenlikli şifreleme yöntemleri ile koruma altına alabilirsiniz.

 

İnternet Erişim Noktalarına Dikkat Edin

Toplu alanlarda bulunan herkese açık wi-fi’ler telefonunuzun güvenliği açısından risk oluşturabilir. Bu sebepten ötürü özellikle kişisel bilgilerinizi girmenizin gerekli olduğu işlemleri böyle yerlerde yapmamanızı öneririz. Çünkü toplu internet erişim noktaları yeterince güvenli olmayabilir. Bu tür toplu internet erişim noktalarında önemli işlemlere bir süre askıya almanızı tavsiye ederiz. Çünkü ortak alanlarda bulunan erişim noktaları güvenlik zafiyeti düşüktür ve kolayca hacklenebilir. Sizden telefonunuzun herkese açık ve virüs girme olasılığı yüksek casus yazılımlardan koruyabilmek adına bu tarz yerlerde bağlandığınız internet ağının güvenilir olduğundan emin olun ya da sizi zor durumlara düşürebilecek işlemlerden uzak durun.

 

Para Çekebileceğiniz Alternatif Kartlarınız Olsun

Kartlarınızı çaldırma veya kaybetme gibi ihtimallere karşın alternatif kart bulundurmak neredeyse hayat kurtarıcı olacaktır. Ayrıca kullandığınız kartın bankamatiğini bulamayabilirsiniz ya da ödeme yapacağınız yerler kabul etmeyebilir. Tatilde maddi bir mağduriyet yaşamamanız adına alacağınız bu küçük önlem sizin için etkili olacaktır. Hem siz hem karşınızdaki hem de sevdikleriniz tatilde maddi bir sorunla karşılaşmak istemeyeceklerdir. Sevdiklerinize karşı bir mahcubiyet yaşamamanız adına farklı kart seçeneklerinizin olması sizin için de faydalı olacaktır.

 

Cihazlarınıza Şifre Koyun

Tatil yaparken, telefonunuz art niyetli kişilerin eline geçebilir. Cihazlarınızın içerisinde size ait özel bilgiler, yazışmalar kart şifreleri bulunabilir. Ayrıca şifrelerinizi bilindik 1, 2, 3, 4, 5, gibi ya da isim soy isim doğum tarihi, plaka gibi çoğu kişinin tercih ettiği şifreleri kullanmamanızı öneririz. Bütün şifreler herkes tarafından rahatlıkla bulunabilecek şifrelerdir. Bu yüzden cihazlarınıza yüksek güvenlikli uygulamalarla şifrelemeyi unutmayın.Sizin için maddi anlamda değerli olan eşyalarınızı önlem almak adına değiştirdiğiniz şifrelerini kuvvetli şifreler tercih etmelisiniz. Sizin için özel olan rakamlar olabilir. Bunların yanı sıra tüm şifrelerinizi aynı yapmamanızı öneririz. Özellikle telefon, tablet, bilgisayar gibi elektronik aletlerinizin şifrelerini aynı yapmamanızı öneriyoruz.

Bilgisayar şifreleri görünür şifreler olduğundan başkaları tarafından görülmesi göz önünde bulundurulmalıdır. Hal böyle olunca aynı şifreleri koyduğunuz takdirde telefonunuzun başkalarının eline geçtiğini düşünürsek tahmin etmesi zor olmayacaktır. Bundan mütevellit öncelikle kolay şifreler olmamalı, ardından tüm cihazlarınıza aynı şifreler konulmamalıdır. Cihazlarınıza veya kartlarınıza doğum tarihi ya da ardışık sayılar koymaktan kaçınmalısınız. Kolay akla gelebilecek şifrelerden kaçınmalısınız. Değerli eşyalarınız kaybolduğunda polise haber vermelisiniz.

 

Tatil İçin Yapılmış Siteleri Kullanın

Çevrenizdeki herkes en az bir kere de olsa tatile çıkmıştır. Ancak sizin henüz böyle bir tecrübeniz olmayabilir. Eğer öyle bir tecrübeniz yoksa işe öncelikle nasıl bir tatil istediğinizi belirleyerek başlayın. Kültürel bir gezi mi istiyorsunuz yoksa deniz kum Güneş üçlüsü ile hayallerinizi süsleyen bir tatil mi ya da inzivaya çekilip kafanızı dinleyen bir tatil mi istiyorsunuz? Bunu planladıktan sonra her şey daha kolay olacak. Gideceğiniz yerin rotasını oluşturmakla işe başlayabilirsiniz. Uygun fiyatlı otel rezervasyonları bulabilirsiniz. Kendi zevkinize göre bir otel, hotel bulabilirsiniz. Konakladığımız yerin konumu gideceğiniz göreceğiniz yerler için çok önemlidir. Öncesinden bunları ayarlamak seyahat konforunuz için faydalı olacaktır. Rezervasyon yaptırdığınız oteli öncesinden arayarak teyit ettirmeniz işinizi garantiye almanız açısından önemli bir durum. Olası bir dolandırılma durumuna karşın işimizi garantiye almamız mağduriyet yaşamamanız adına hayat kurtarıcı bir hamledir.

 

Tatile Gitmeden Önce Ev Güvenliğinizi Sağlayın

Tatile gitmeden önce evdeki doğalgaz tesisatınızın fişlerinizin ocağınızın suyunuzun kapalı olduğundan Emin olmalısınız. Tüm pencerelerinizin kapılarınızın hırsızlara davetiye çıkarmaması adına kapalı ve kilitli olduğundan emin olmalısınız. Buzdolabınızdaki bozulacak akacak kokacak besinlerimizi uygun bir yerde saklayabilirsiniz veya  tatile çıkmadan önce tüketebilirsiniz. Evi düzenli ve temiz bırakırsanız döndüğünüzde de tatil yorgunluğundan dolayı evi temizlemek ile uğraşmazsınız ve evi temiz bir şekilde bulabilirsiniz. Ayrıca bavulunuzu düzenli bir şekilde hazırlarsanız tatilde de kullanmanız kolay olacaktır. Aynı şekilde tatil dönüşünde de bavulunuzu düzenli yerleştirirseniz döndüğünüzde işinizi kolaylaştırmış olacaksınız. Ayrıca elektrikli küçük ev aletlerini işten çekmeniz olası bir elektrik sızıntısında yangın çıkmasını önleyecektir bu sayede enerjiden de tasarruf etmiş olacaksınız. Eğer çıktığımız tatil uzun süreli bir tatilse büyük eşyalarınızın üzerine çarşafla öğretebilirsiniz böylelikle eşyalarınızın tozlanmasını önlemiş olursunuz. Eğer evde bitki besliyorsanız onlara bakması için birinden yardım alabilirsiniz. Eğer yardım alamıyorsanız ve kısa süreli bir tatilse saksılarının altında su ile doldurabilirsiniz. Ancak uzun süreli bir tatilse suda büyüyen sudan çıktıktan sonra da zamanla suyunu bırakan bitkiler için hazırlanmış eşyaları tercih edebilirsiniz.

Bu sayede tatildeyken aklınız çiçekleriniz de kalmayacak çürümediğinden Emin bir şekilde tatilinize devam edebileceksiniz. Eğer evde köpek besliyorsanız ve gittiğiniz otel evcil hayvan kabul etmiyorsa köpeğinizi bir tanıdığınıza bırakabilirsiniz. Köpeğinize bakabilecek tanıdığınız yoksa köpek otelini tercih edebilirsiniz. Hem sizin hem de köpeğinizin konforu için ideal bir seçim olacaktır. Ya da gittiğiniz otel evcil hayvan kabul ediyorsa bu sefer de evcil hayvanınızın en sevdiği oyuncağı ve mamalarını yanınıza almayı unutmayın. Gitmeden önce evcil hayvanınızın bütün kontrollerinin yapılmış olduğundan emin olun ki tatilde aşı ve hastalık zorluğuyla karşılaşmayın. Tüm bunların yanında yine de içinizin tam anlamıyla rahat etmesini istiyorsanız evinize güvenlik sistemi kurdurabilirsiniz. Cüzdanınızı uygun her türlü güvenlik sistemini bulabilirsiniz. Bunun yanında güvendiğiniz bir yakınınız arkadaşınız veya komşunuza da evinizin anahtarını teslim edebilirsiniz. Bu şekilde tatil dönüşü size tatsızlık verecek olaylarla yaşama ihtimalinizi de en aza indirgemiş olursunuz. Kendi güvenliğinizi sağlamak için de bir seyahat sağlık ve araba sigortası da yaptırabilirsiniz. Bu kendinizi güvende tutmanın en etkili yollarından biridir.