Ovit Turizm ekibi olarak tatil yapmanın insanlar üzerinde nasıl olumlu etkiler oluşturduğunu sizler için araştırdık.

Tatil yapmanın birbirinden farklı faydaları olumlu etkileri bulunmaktadır. Tatil yapmak insanın sadece kendisini dinlemesi için değil fiziksel ruhsal ve duygusal açıdan da bir boşalım yaşaması açısından oldukça önemlidir.Tatil yapmanın insan üzerindeki olumlu etkileri dediğimiz zaman karşımıza bir sürü olumlu etkisi çıkmaktadır. Bunlar stresi azaltması, ömrü uzatması, geçmişe dair anıları canlandırması, yaratıcılığı tetiklemesi, çalışma azmini artırması, ilişki süresini uzatması, kalp krizi riskini azaltırken insan sağlığını olumlu etkilemesi yeni arkadaşlıklar yeni dostluklar kurmayı sağlaması, kişinin romantizmini artırması, kişinin tükenmişlik sendromu depresyon gibi duygulara girmesini azaltması, olumlu bakış açısı kazandırması, yeni kültürlerle tanışması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, yeni kültürel olanaklarla tanışması, sosyal kültürler olarak yeni iletişim becerileri kazanması, yabancı dil öğrenmeye yardımcı olması, problemlere bakış açısı ve problem çözme becerisini geliştirmesi, aile ve çevresindeki ilişkileri düzenlenmesine katkı sağlaması, kişinin özgüvenini artırması, işlerini planlı yapma becerisini geliştirmesi, kişinin harekete geçmesini sağlaması gibi etkileri bulunmaktadır. Bunları genel olarak değerlendirelim.

Kişinin Harekete Geçmesini Sağlıyor

Öncelikle tatil yapmak insanı bedenen dinlendirdi gibi kafasında dinlendirmektedir. Çok hareketli etkinlikler yapılması spor, dans gibi gezi etkinlikleri vb bunları sayısını artırmak mümkündür. Bu esnada ki hareketliliğinde insan bedenini pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır.

Plan Yapma Becerisini Geliştirir

Öncelikle kişinin tatil yapabilmesi başlı başına büyük bir beceri gerektiren iştir. Eğer tatile çıkmayı planlıyorsanız burada zamanlama bütçe ayarlama gibi birçok organizasyonda yapmanız gerekir. İşte bu nedenle tatile çıkmanın faydaları arasında kişinin planlama yapması yer almaktadır. Tatile çıkacak becerinizi geliştire biliyorsanız zamanla bütçenizi ve zaman konusunu da ayarlamada başarılı olursunuz.

Özgüveni Artırır!

Yeni insanlarla tanışmak yeni kültürlerle kaynaşmak kişide özgüven durumunu artırırken kişinin sosyal yaşamına da büyük katkı sağlar. Bu nedenle tatile çıkmanın faydaları arasında özgüven yer almaktadır.Kendinizde öz güven problemi yaşıyorsanız ya da bu konuda problemleriniz bulunuyor ise sosyal hayata katılıp farklı yerlere tatil yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

Aile İçi İletişimin Artmasını Sağlar

İnsanların yüzde sekseni en güzel tatillerin aile ile yapılan ya da yakın arkadaşlarla gidilen tatiller olduğunu belirtmektedir. Aile içinde sorunuz bulunuyor ise tatile gitmeniz bu sorunları daha rahat çözmenizi neden olacaktır. Eğer bunu başarılı bir şekilde halledebilirsiniz sizin için tatilin olumlu yönleri arasında yer alacaktır.

Kişinin Problem Çözme Becerisini Geliştirir

Tatil yapmanın kişi üzerindeki olumlu etkilerinin başında da kişinin bir organizasyon becerisi kazanması yer almaktadır. Tatil yapma konusunda pek çok sorunla karşılaşabilecek kişiler bunu düzenli olarak organize edebiliyorlar ise problem çözme becerisinide kazandıkları anlamına gelmektedir. Yanlış bir otel seçimi ya da bilinmeyen bir şehirde kaybolmak, yabancı bir dilin olduğu ülkeye gitmek gibi pek çok durum söz konusudur. Bütün bunların üstesinden gelince insanlar problem çözülebiliyor,  ihtiyaçları karşılanıyor ise öncelikle kişinin problem çözme konusunda oldukça geliştiğini belirtebiliriz.

Kişide Yabancı Dil Öğrenmeye Yardımcı Olur

Eğer tatil planınız bulunuyor ise ya da yurt dışına çıkmayı planlıyorsanız yabancı dil eklemeniz gerekmektedir. Yurtdışındaki tatillerde ihtiyacınızı giderebilmek için oradaki insanlarla iletişime geçebilmek için yabancı dil öğrenmek zorundasınız. Bu da onların dilini konuşarak olacaktır. İşte bu nedenle tatile çıkmadan önce hangi bölgeye gidiyorsanız o bölge ile ilgili öğrenmeniz gereken birçok durum bulunmaktadır.

İletişim Becerilerinin Gelişmesine Yardımcı Olur

Öncelikle güzel bir tatil geçirmek isteyen kişiler için önemli unsurlardan birisi de insanlarla iletişim kurabilmektedir. Tatile çıkmanın olumlu yönleri arasında iletişim becerisi ve buna sunulan katkılar bulunur. Gittiğiniz yerde ihtiyacınız olan şeyler için mutlaka insanlarla iletişime girerek iletişim becerinizi geliştirebilirsiniz. Öncelikle bu zorunlu olarak iletişim konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Kişide yeni kültürler kazanmaya fırsat sunar.

Farklı Ortamlar Keşfeder

Tatil yapmak aynı zamanda kişinin farklı bir ortama kendisini bırakması anlamına gelmektedir. Bu da kişinin hayatında farklı katkılar sunmaktadır. Hiç bilmediğiniz bir ülkenin yaşam şartlarını gözlemleyerek yeni yiyecekler tutarak yeni yaşantılara ortak olmanız sizi farklı yönlere çekmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Öncelikle bağışıklık sistemi insan psikolojisi ile bağlantılı olan bir sistemdir. Bu sistemde kişinin kendini dinlemesi farklı bir ortama girmesi bedenen bir boşalım yaşaması vücudu dışarıdan farklı tehlikelere karşı dirençli hale getirir ve bunlara karşı savaşma becerisi kazandırır. Aynı zamanda tatil yapmak insanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği de söylenmektedir. Kişiye olumlu bir bakış açısı sunar. Rahatlamış bir beden veya zihne sahip olan insanlar daha pozitif olurlar ve daha güzel gözlem yaparlar. Tatile çıkıp stresli ortamdan uzaklaşan ve kendini farklı ortamlara gönderen ya da tatile çıkmayan insanlara oranla hayata daha olumlu baktıkları ve çevrelerindeki insanlarla daha pozitif ilişkiler kurdukları gözlemlenmektedir.


Depresyon Riskini En Az Düzeye İndirir

Tükenmişlik sendromu veya depresyon günümüzde en çok rastlanan psikolojik sorunlardan biridir. Burada yaşanan ortamında stres, sağlıklı beslenme, manevi sıkıntılar gibi pek çok faktör yer alırken kişinin tatile çıkması ondaki depresyon riskini en aza indirecektir. Hatta bazı uzmanlar yarı yarıya indirdiğini belirtmektedir.

Kişide Romantizm Duygusunu Artırır

Sevgilinizle, eşinize çıkmış olduğunuz tatilde ona daha ılımlı yaklaşarak özel bir zaman sunabilirsiniz.


Yeni Arkadaşlıklar ve Yeni Dostlukların Oluşmasına Olanak Sağlar

Tatil yapmanın faydaları arasında yeni arkadaşlar edinme de yer almaktadır. Öncelikle bir dağ başında ya da kamp alanında tek başına tatil yapmayı planlayan kişiler için oradaki yerli halk ve yaşayan kişilerden oluşan insan bir topluluğu olacaktır. Gittiğiniz her yerde yeni insanlarla tanışabilir ve bu insanlarla farklı güzel dostluklar edinebilirsiniz.

Kalp Krizi Riskini En Az Düzeye İndirir

Kalp krizi riskinin azalmasını sağlayabilir. Tatile çıkmak erkeklerdeki kalp krizi riskini %32 oranında düşürürken kadınlarda ise %50 oranında düşürmektedir. Bu da yılda iki kez seyahat edenler etmeyenlere oranla daha riskli bir grupta yer aldığını belirtmek gerekir.

Kişinin İlişki Süresini Uzatır

Sevgiliniz veya eşiniz de yapmış olduğunuz tatiller birbirinize yakınlaşmanızı ve birbirinize daha kaliteli vakit geçirmenizi sağlar. Bu da tatil yapmanın faydaları arasında yer alırken uzun süreli ilişki ihtimalini de doğurmaktadır.

Kişide Çalışma Duygusunu Artırır

Öncelikle tatil yapmak insanın kendini yenilemesi kendini bedensel ve ruhsal açıdan geliştirmesi koşuşturması insanın özgüveni artırırken düzenli olarak yapmış olduğunuz ideal uzunluktaki tatilde bu çalışmalar içerisinde sizin azminizi artıracaktır. Tatil kişideki yaratıcılık düşüncesini geliştirir. Öncelikle kişi rahat ve huzurlu bir ortamda yer alabilmek için yaratıcı yönünü ortaya koyar. Sorunlarından uzaklaşıp daha sakin bir kafa yapısına sahip olur ve öncelikle yeşil bir alana gidiyorsanız kuş cıvıltıları arasında kitap okumak, beste yapmak, müzik dinlemek sizin için faydalı olabilir.

Kişinin Geçmişe Yönelik Anılarını Canlandırır

Çevrenizde bulunan bir çocuğun ya da bir olayın geçmişe dair yönlerini anlatarak, geçmişe dair anılarınızı canlandırabilirsiniz.

Ömrü Uzatır

Tatil insanı hareket ve stresten uzaklık sunduğu için normal süreçte düzenli tatil yapan insanların daha uzun ömürlü olduğu gözlenmiştir. Stresi azaltır bunlar içerisinde en önemlisi bütün yıl boyunca hale stres içerisinde olan kişilerin artık vücutlarının dinlenmesi gerektiği süreçte vücudu dinlendirmesi sağlık bir süreç oluşturur.