Sonbaharda gidilebilecek ülkelerin birçoğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Yaz tatilinden kış turizmine geçiş yapılan ara dönemde yalnız, arkadaşlarınızla ya da aileniz ile sonbahar tatilini de değerlendirebilirsiniz. Sonbahar aylarında farklı 1 havaya bürünen ülkelerde masalsı bir tatil yapabilirsiniz. Sıcakların azalması ancak soğukların hala başlamamasının avantajıyla birçok kişi bahar aylarında tatil yapmayı daha sık tercih ediyor. Bu sebep ile de sonbahar zamanında vizesiz gidilen ülkeler cazip bir teklif yaratırken yeni kültürler ile tanışmak da ilginç bir hale geliyor.

Yurt dışı tatillerinde gerek ekonomik şartlar gerek ise vize kısıtlaması nedeni ile özellikle bordo pasaportu olanlar dezavantajlar ile karşılaşabiliyor. Bu sorunların önüne geçmek için her sene yenilerinin eklendiği vizesiz ülkeler listesinde yer alan ülkelere daha kolay gitmek mümkün. Bordo pasaportu olan kişiler vize istemeyen ülkelere rahatlıkla seyahat edebilir ve yeni yerler keşfedebilecekleri rotaların tadını çıkarabilirler. İlkbaharın yanı sıra sonbahar döneminde de sık tercih edilen bazı ülkeler şunlardır:

·         Ukrayna

·         Makedonya

·         Sırbistan

·         Karadağ

·         Arnavutluk

·         Bosna Hersek

Bu ülkeler hem vize istememeleri hem de Türkler için daha ekonomik seçenekler sunmaları neden ile yılın her döneminde ziyaret edilebilir. Vizesiz sonbahar tatili yapmak isteyenler bu ülkelerde eğlenceli vakit geçirebilirken bir yandan da yeni keşifler yaparak evlerine cepleri dolu dönebilirler.


Ukrayna

Sonbaharda Ukrayna tatili yapmak hem sıcak havalardan kaçmak hem de ekonomik bir tatil için vazgeçilmez rotalar sunuyor. Sonbahar aylarında sakin ama eğlenceli vakit geçirmek isteyenler hem tarihi hem de sunduğu alternatif eğlence seçenekleri nedeni ile Ukrayna’yı tercih edebiliyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel konumların da rotaya dahil edilmesi, Ukrayna’ya düzenlenen turları artmış durumda. Bordo pasaportu olan Türk vatandaşları herhangi bir vizeye ihtiyaç duymadan sadece uçak biletlerini alarak Ukrayna’nın tüm şehirlerine gidebiliyor.

180 günlük sürenin içerisinde 90 gün (3 ay) boyunca Ukrayna’da kalmak ve ülkeyi tanımak mümkün. Bu sebep ile de birçok kişi kısa turlara katılmak yerine daha uzun soluklu turları tercih ederek ülkedeki çoğu yeri tanıma fırsatı buluyor. Karadeniz semalarından tanıdığımız Ukrayna her şehri ile Türk gezgin ve turistlerin dikkatini çekmeyi başarmış durumda. Ukrayna’da en sık tercih edilen ve turizmi gelişmiş şehirler ise şunlardır:

·         Kiev

·         Lviv

·         Odessa

·         Zaporijya

·         Mariupol

·         Herson

·         Harkov

Turistlerin en sık tercih ettiği yerler arasında. Toplam da 51 farklı şehri olan Ukrayna’nın yemekleri, tarihi, gezilecek yerleri keşfe değer noktalar sunuyor.


Makedonya

Makedonya tatili vizesiz olmasının yanı sıra kültürü ile de oldukça cazip bir tatil imkanı yaratır. Makedonya’da yaşayan Türk sayısının fazla olması nedeni ile gidildiği zaman yabancılık hissi yaşanmayan bir ülke. Osmanlı Devleti’ne ait kültürel ve tarihi ögelerin de yer alması sebebi ile özellikle tarihi bir rota olarak düşünülüyor. Makedonya yılın her zamanı müthiş manzaralar sunan bir ülke olmasının yanı sıra aktiviteleri ile de herkesi cezbetmeyi başarıyor.

Eşsiz bir tatil planı yaparken mutlaka rotanızda Makedonya’ya da yer vermelisiniz. Sonbaharın sakinliğini kucaklayan Makedonya, güzellikleri ile kendini herkese göstermekten çekinmiyor. Makedonya’ya gidildiğinde İngilizce konuşma oranı yüksek olsa da Türkçe, Romanca, Makedonca ve Arnavutça ile karşılaşmak da mümkün. Farklı kültürleri tanımak için doğru bir rota olan Makedonya’nın en sık gezilen şehirleri ise şunlardır:

·         Üsküp

·         Ohri

·         Manastır

·         İştip

·         Kruşevo


Sırbistan

Sırbistan’a sonbahar turları her sene Türk turistlerin dikkatini çekiyor. Çoğu kişi yıllık izninde sevdikleri ile Sırbistan’a doğru yolculuğa çıkıyor. Hem havası hem de sunduğu kültürel güzellikleri sebebi ile Sırbistan her sene en sık tercih edilen ülkelerden biri olmayı başarıyor. Sırbistan’a düzenlenen turların yanı sıra sırt çantanızı alıp tek başınıza da ülkeyi keşfedebilirsiniz. Ekonomik bir gezi rotası oluşturulmasına imkan vermesi ve vize istememesi sebebi ile de Türk gezginler tarafından Sırbistan sık sık tercih ediliyor. 6 ay içerisinde tek seferde 3 ay geçirilmesine izin veren Sırbistan uzun turlar için de alan yaratıyor. Sırbistan’ın en sık gezilen şehirleri ise şu şekilde sıralanabilir:

·         Belgrad

·         Niş

·         Leskofça

·         Obrenovac

·         Zemun

Vizesiz sonbahar tatili için uygun olan Sırbistan ekonomik bir tatil sunuyor.


Karadağ

Karadağ’da sonbahar tatili birçok bordo pasaportlunun tercihi arasında bulunuyor. Kotor’danBudva’ya kadar birçok şehri ile her zaman popüler olmayı başaran bu ülkede birçok Türk ile karşılaşmak da mümkün. Geniş bir kültür ağı bulunan Karadağ’da sunulan tatil imkanları da bir hayli zengin. Karadağ’da sadece yeni şehirler görüp kültürler ile tanışmayacak aynı zamanda doğa sporlarından deniz aktivitelerine kadar birçok farklı deneyim de yaşayabileceksiniz.

Bu sebep ile sık sık tercih edilen Karadağ hem yemekleri hem kültürü hem de aktiviteleri ile turistlerin dikkatini her sene yakalıyor. Karadağ’a vizesiz gidilebilmesinin avantajından yararlanarak ülkeyi keşfedebilir ve bordo pasaportunuz ile seyahat edebilirsiniz. Karadağ turunu tamamladıktan sonra evinize dönmekte zorlanacaksınız. Ülkenin sunduğu imkanlar nedeni ile birçok kişi tatilden döndükten sonra Karadağ’a yerleşme kararı bile alıyor. En sık yerleşin şehirler ise çoğunluk Kotor, Budva, Tivat ve Podgorica oluyor. Karadağ’da turistlerin en sık tercih ettiği yerlerden biri de Tivat.


Arnavutluk

Vizesiz Arnavutluk tatili Türk vatandaşlarına sunduğu imkanlar nedeni ile sıkça tercih edilen bir ülke. Vizesiz tatil planı yapanların mutlaka rotalarına dahil ettiği Arnavutluk, denizinden kültürüne kadar birçok güzelliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Eğlenirken dinlenmek isteyen birçok kişi Arnavutluk’a giderek burada tatil yapmayı planlıyor.

Her sene sonbahar turlarının vazgeçilmezi olan bu ülke sunduğu çeşitlilik nedeni ile sıkça tercih edilmekte. Arnavutluk’ta en sık ziyaret edilen yerler ise şu şekilde:

·         Tiran şehri

·         Ulusal Tarih Müzesi

·         Tüm plajları

·         İşkodra şehri

·         Akçahisar

·         Apollonia

·         Llogara Geçidi

·         Ksamil Adaları

·         Avlonya

Arnavutluk tatili planlayan kişilerin rotasında yer alan doğal ve tarihi güzellikler ile yeni bir deneyim kazanacaksınız. Arnavutluk için düzenlenen özel turlara katılabileceğiniz gibi kendi imkanlarınız ile de ülkeyi kolayca keşfedebilirsiniz.


Bosna Hersek

Vizesiz sonbahar tatili için Bosna Hersek uygun fiyatları, temiz sokakları ve tarihi ile dikkat çeken bir yer. Mostar Köprüsü’nden VisokoPiramitleri’ne kadar birçok farklı yapıyı içinde barındıran bu ülke eşsiz deneyimler sunuyor. Bosna’nın meşhur köftesi olan Pijeskavica’yı tattıktan sonra sadece yemekleri için bile her sene yeniden Bosna’ya gitmek isteyeceksiniz.

Vizesiz sonbahar tatili için belirlenen rotalardan biri olan Bosna Hersek tüm şehirleri, yemekleri, kültürü ve tarihi ile herkesi kucaklamayı başarıyor. Çok yönlü bir ülke olmasının yanı sıra doğal güzellikleri ile de dikkat çekmeyi başarıyor. Bosna’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler ise şunlar:

·         Saraybosna

·         Visoko Piramitleri

·         Mostar şehri ve Mostar Köprüsü

·         Başçarşı

·         Banja Luka

·         Travnik

·         Tuzla

·         Prijedor

Yeni yerler görmenin yanı sıra eşsiz mutfağına da mutlaka şans vermelisiniz. Pita, Klepe, Bey Çorbası ve Cevapi ülkenin en meşhur lezzetleri arasında. Sonbahar tatilinde denk geleceğiniz Uluslararası Tiyatro Festivali de Bosna Hersek’de her sene düzenlenmeye devam ediyor.