Dünyaca ünlü müzeler sanatla ilgisi olsun olmasın herkesin ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Bu müzelerde yer alan her bir eser, özel koşullarda korunurken bir yandan da tarihi bir ayna olarak kullanılırlar. Mutlaka görülmesi gereken müzeler dünyanın dört bir yanında bulunan, zengin içeriğe sahip yapıları içerir. Sanatseverler kadar tarih meraklıları tarafından da sık ziyaret edilen bu müzeler birçok kişinin gidilecekler listesinde yer alıyor.

Her ülkenin tarihi, sanat anlayışı, kültürü ve mimarisini yansıtmayı başaran bu müzeler, kendi alanlarını muhteşem bir şekilde ziyaretçilere sunuyor. Görülmesi gereken 5 müze tarihin içerisinde sanatsal bir yolculuk yapılmasını sağlıyor. Gerçek zamanı unutacağız ve birbirinden güzel eserleri uzun uzun izlemekten zevk alacağınız bu müzeler, sunduğu diğer imkanlar ile de dikkat çekiyor. Dünyanın en ünlü 5 müzesi sadece sanat eserlerinin görülmesi ile kalmıyor deneyimleme, üretme ve yeniden yaratma imkanları da veriyorlar. Birçok atölyeye, eğitime ve etkinliğe yer veren bu dünyaca ünlü müzeler ile sanatla kendinizi keşfetmenizi de sağlıyor. Mutlaka görülmesi gereken 5 müze şunlardır:

·         Louvre Müzesi – Fransa, Paris

·         British Müzesi – İngiltere, Londra

·         Metropolitan Müzesi –Amerika Birleşik Devletleri, New York

·         Vatikan Müzesi – İtalya, Roma

·         Hermitage Müzesi – Rusya, St. Petersburg

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi, Paris’in en gözde yerlerinden biri haline gelmiş durumda. 1793 yılından beri tam 220 yıldır varlığını koruyan ve şehrin sembollerinden biri haline gelen Louvre Müzesi başarıları ile de dikkat çekiyor. Louvre Müzesi, zengin koleksiyonu ile içerisinde birçok dönemi barındırması sebebi ile de birçok kişinin uğrak noktası haline geliyor. Müzenin içinde görülmesi gereken birbirinden farklı bölümleri ile tek bir döneme hitap etmeyen müzenin kitlesi de çok geniş bir skalaya sahip. Her yaştan, kültürden ve ilgi alanından insanları bir araya getirebilen Louvre Müzesi’nin iç bölümleri şu şekilde:

·         Pavillon De L’Horloge

·         Cam Piramit

·         The Tuileries Bahçesi

·         Carousel Bahçesi

Louvre Müzesi’nin tüm bölümlerini tek bir günde gezmek ise neredeyse imkansız. Kısıtlı zamanda müzeyi gezmek isteyen ziyaretçiler katalogdan ilgilerini en çok çeken bölüme gitmeyi tercih ediyor. Zamanı bol olanlar ise gün gün Louvre Müzesini gezebilmek için geniş rehber programlarına katılabiliyor. Müze, bir yapılar kompleksi olması ile de dikkat çekerken birçok kişi burada kendini geliştirmek için de alan bulabiliyor.

British Müzesi

İngiltere’nin ünlü müzesi Britishziyaretçileri büyük bir ihtişam ile karşılıyor. Mimarisinden iç tasarımına kadar her bir unsurun en ince detayına kadar düşünülmüş olması müzeyi anlamlı kılan konulardan sadece biri. Londra turlarının vazgeçilmez noktalarından biri olan British Museum, tüm turistlerin ilgi odağı haline gelmiş durumda. Antik Çağ’dan günümüze kadar birçok farklı sanat üretimini sergileyen British Museum, neredeyse tüm kültürlere yer veren kapsamlı bir katalog sunuyor. Mısır Hiyerogliflerinden duvar kabartmalarına; duvar kabartmalarından Parthenon heykellerine kadar geniş bir hafızaya yer veriliyor. British Museum’un en önemli avantajlarından biri de özel gösterim salonları hariç müzenin birçok bölümünün ücretsiz gezilebilmesi. Ekonomik şartlar sunan müzenin içerisinde Anadolu eserlerine ayrılmış bir bölüm de yer alıyor. İngiltere’ye giden her turistin dikkatini çeken British Museum’da tarihi bir yolculuğa çıkılabilir.

Metropolitan Müzesi

Met Museumkısaltması ile de bilinen bu müze, New York’un sembolü haline gelmiş durumda. Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Metropolitan Sanat Müzesi 1870’ten beri tam 152 yıldır hizmet vermeye devam ediyor. Bir müzeden daha fazlası olan Metropolitan Sanat Müzesi, her sene kendini ve kataloğunu geliştiriyor. Kalıcı eserlerinin yanı sıra süreli sergileri ile de her yıl ziyaretçilere yeni bir deneyim kazandıran Met, günümüzde hala en sık ziyaret edilen yerlerden biri.

Turistler kadar yerlilerin de dikkatini çekmesi ve ilginin sürekli kılınması tam bir Metropolitan Sanat Müzesi ilkesi. Müzenin kendi kimliğinin yaratılmasına izin veren yönetim kadrosu büyük çaplı etkinlikler ile de müzenin sürekli konuşulmasını sağlıyor. 1948 yılından beri her sene düzenlenen Met Gala da tam 74 yıldır en çok konuşulan aktivitelerden biri. Metropolitan Sanat Müzesi’nin gezilmesine sebep olan ve en çok ziyaret edilen popüler eserleri ise şu şekilde sıralamak mümkün:

·         JohannesVermeer Koleksiyonu

·         Pablo Picasso Koleksiyonu

·         Vincent Willem Van Gogh Koleksiyonu

·         GustaveCourbet Koleksiyonu

·         Dendur Tapınağı

·         Asya Sanat Koleksiyonu

·         Michelangelo Merisi da Caravaggio Koleksiyonu

Görülmesi gereken 5 müze arasında yer alan Metropolitan Sanat Müzesi, çevrim içi erişim olanaklarını da arttırmış durumda.

Vatikan Müzesi

Roma Vatikan Müzesi İtalya’nın en sık ziyaret edilen yerlerinden biri. Roma Vatikan Müzesine giriş yapıldığı andan itibaren gerçek dünya ile iletişimin kesildiğini hissedeceksiniz. Kendinizi bambaşka bir dünyanın içinde gibi hissetmenizi sağlayan Vatikan Müzesi, sadece eserler ile değil mimarisi ile de ziyaretçileri etkisi altına alıyor. Roma’ya düzenlenen birçok turun içinde yer verilen Vatikan Müzesi, her sene yüz binlerce turisti ağırlıyor ve eserlerini izleyicilere sunuyor.

Sanat tarihi uzmanlarından gezginlere kadar herkesin ilgi odağı haline gelmiş olan Vatikan Müzesi, kompleks yapılar olarak ilk olarak 1506 yılında açılıyor. Yüz yıllardır varlığını koruyan müzenin içerisinde sadece sergileme değil dönemsel birçok eğitim de düzenleniyor. Turistlere yeni bir bakış açısı kazandırmak ve dünya tarihi ile ilgili bilgi vermek gibi amaçları olan müzede 70 binden fazla eser yer alıyor. Kendinizi 16. Yüzyıla dönmüş gibi hissedeceğiniz bu zaman kapsülünden ayrılmak istemeyeceksiniz. Vatikan Müzesinin en sık gezilen bölümleri ve eserleri şu şekildedir:

·         Sistina Şapeli ve bölümleri

·         Değerli Taşlar Galerisi

·         Belverede Sarayı ve Avlusu

·         Mısır Müzesi

·         Sarmal Rampa

·         Raphael Odaları

·         Dört Kapı Atrium’u

·         Simenetti Merdivenleri

·         Vatikan Kütüphanesi

·         Tavan Panoları

·         Goblenler Galerisi

·         PinacotecaBölümü

·         Çağdaş Dini Sanatlar Müzesi

·         PioCristiano Bölümü

·         PioClementino Bölümü (ya da müzesi)

·         Etrüsk Bölümü (ya da müzesi)

·         Haritalar Galerisi

Müze çoğunlukla pazartesi günleri kapalı olsa da kompleksin geneli sabah 09.00 ve akşam 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaşması nedeni ile özellikle yaz aylarında müzenin giriş ve çıkış saatleri esnetilebilmektedir.

Hermitage Müzesi

Rusya Hermitage Müzesi bugüne kadar yapılan müzeler arasında görkemiyle dikkat çekmeyi başarıyor. Hermitage Müzesinin altın yaldızlı duvarları, tavan resimleri ve ihtişamlı merdivenleri masalsı bir etki bırakıyor. Barok döneminden fırlamışçasına bir etki bırakan Hermitage Müzesi, kendinizi kraliyet senfonisinde gibi hissetmeniz için elinden geleni yapıyor. Gerek eserleri gerek bahçesi ve karşılama alanları ile ziyaretçilere birbirinden bağımsız birçok alan sunuyor. Hermitage Müzesini tamamen bitirilebilmek için ise çoğu ziyaretçi birkaç saatten daha fazlasına ihtiyaç duyabiliyor.

Yoğun olmayan günlerde ve saatlerde gidildiğinde daha yüksek bir verim alınacak olan müzeden hiç çıkmak istemeyeceksiniz. Görülmesi gereken 5 müzeden biri olan Hermitage Müzesi, Rusya’nın St Petersburg şehrinde yer alıyor. Hermitage Müzesine gidebilmek için Türk vatandaşlarının öncelikle Rusya vizesine başvurmaları gerekiyor. 1764 yılından beri varlığını koruyan müze hala turistlerin ve sanatseverlerin inanılmaz ilgisi ile karşılaşmaya da devam ediyor.