Kusursuz balayında yapılması gerekenlerin en başında ve hatta en önemlisi olarak çiftler arası iletişim yer alır. Eşinize değer verdiğinizi göstermeli ve birçok kararı birlikte almalısınız. Yorgun geçen bir düğünden çıktınız, balayı için uzun süre birikim yaptınız ve şimdi tüm yorgunluğu atma zamanı! Nereye giderseniz gidin ve ne yaparsanız yapın unutulmaması gereken en önemli nokta birbirinize olan saygınız. Çift olarak yeni bir aşamadasınız ve artık yasalar ve kanunlar ile de birbirinize bağlısınız.

Balayını en keyifli hale getirmeniz sadece eğlenmek ile değil aynı zamanda dinlenmeniz ve birbirinize zaman ayırmanız ile mümkün. Geleneksel balayı rotaların ve planlarını terk edin ve çift olarak size iyi gelecek planı yapın. Kusursuz balayı planı sadece siz eğlendiğiniz ve gerçekten tatmin olarak eve döndüğünüz zaman kusursuzdur. Gittiğiniz otelin kalitesi, yediğiniz yemeklerin ilginçliği ya da ne kadar lüks bir tatil yaptığınız sizi kusursuzluğa götürmez. Yeni evlenen çiftlere öneri niteliğinde sıraladığımız on maddeye bu yazıyla ulaşabilirsiniz.

Kusursuz Balayı Nasıl Planlanır?

En iyi balayı planı çiftlerin sorun yaşasalar dahi evlerine mutlu döndükleri planlardır. En iyi balayı planını hazırlamak isteyenler, eşleri ve kendileri için en iyi rotayı belirleyebilir. Bütçe, zaman ve rota birbiri ile bağlantılı olan üç temel balayı ögesidir. İstenilen yere gidebilmek için bu üçünü planlamak kusursuz balayı yaşamanızı sağlar.

Balayı Bütçesini Belirleyin

Balayı bütçesi rotayı ve zamanı belirlemenizi sağlayacak en önemli maddedir. Planlamalara başlamadan önce mutlaka maddi bir kontrol yapmanızı öneririz. Ne kadar bütçeniz olduğu nereye gidebileceğinizi ve ne kadar süre ile kalabileceğinizi belirler. Rotayı ve süreyi belirlemeden önce bütçeyi belirlemek daha gerçekli planlar yapılabilmesini de sağlamaktadır. Bir gelir gider tablosu hazırlamak, mevcut ödemeleri düşünmek ya da sadece düğünün gelirleri ile hareket etmek de mümkündür. Bütçe planı yaptıktan sonra rotayı belirlemek en ideal seçenektir.

Balayı için Ayıracağınız Süreyi Belirleyin

Balayı süresi çiftlerin koşullarına göre değişir. Özellikle yıllık izin gibi izinler kullanılarak tatil yapılacak ise buna bir de düğün zamanı kullanılan izinler eklendiğinde zaman iyice daralmaktadır. Günümüzde birçok çift ortalama 3 gün ila bir hafta arasında bir balayı süresi geçirdiklerini söylemektedir. İzin alınamaması halinde ise hafta sonu olacak şekilde balayına çıkan ve bu sebep ile zaman kısıtlaması gibi problemler ile karşılaşan çiftler de vardır.

Rezervasyon Yapmayı Unutmayın

Balayı rezervasyonu yaptırmayı unutmayın. Eğer bir otele gidecekseniz ya da sınırlı sayıda çadırı ve karavan alanı olan bir yeri tercih edecekseniz mutlaka kontenjan bilgisi almalısınız. Önden rezervasyon yapma şansınız olan her yerde rezervasyon yaptırmak ayrıca ek indirimlerden yararlanmanızı da sağlayabilir. Birçok otel ve konaklama alanı erken rezervasyon yapıldığında indirim sunmakta ve balayını daha ucuz bir şekilde geçirmenizi desteklemektedirler. Rezervasyon yaptırmadan gidilen bazı yerler ise rezervasyon olmadığı için sizi geri çevirebilir. Bu sorunu yaşamamak için rezervasyon yaptırılması önerilir.

Balayında Nereye Gitmek İstediğinizi Seçin

Balayı rotası belirlerken çiftlerin en sık karşılaştıkları sorun nereye gitmek istediklerini bulamamalarıdır. Eğer bütçe ve zamanları el veriyor ise birden çok yere gitmeleri de mümkündür. Birçok çift artık yurt dışına gitmeyi tercih etmekte ve tek ülke ya da tek yer ile sınırlı kalmayıp birçok yeri görerek evlerine dönmektedirler. Balayında nereye gideceğinizi belirlerken önce bütçenizi ve kaç günlük bir balayı planladığınızı düşünmek size daha uygun rotaları seçmenizi sağlayacaktır.

Seyahat Planı Yaparken Zorlanırsanız Destek Alın

Balayı planı yaparken eğer zorlanıyor ve karar veremiyorsanız acentalardan, arkadaşlarınızdan, bloglardan ve en önemlisi geçmiş deneyimlerinizden yardım alabilirsiniz. Rotanızı belirlerken ne yapmak istediğinize karar veremiyorsanız ne yapmak istemediğinize odaklanın. Otelde balayı tatili istemiyorsanız o halde kamp yapabilir, karavan kiralayabilir, hostellerde sırt çantası ile dünyayı gezebilirsiniz. Farklı alternatifler planlamak bazen ne yapmak istediğimizi bilerek değil bilmeyerek olur. Eğer hala karar verememişseniz mutlaka çevrenizden destek alabilirsiniz. Sizi çok iyi tanıyan ve tatil konusunda deneyimli olan arkadaşlarınızdan yardım rica edebilirsiniz.

Eşiniz ile İletişime Önem Verin

Balayında çiftlerin iletişimi bazen göz ardı edilebilmektedir. Bu sorunu yaşamamak için her zaman birbirinizin ne istediğini sorun. Böylelikle kusursuz balayı planı hala işlemeye devam edecek ve siz balayını muhteşem bir şekilde bitirebileceksiniz. Çiftlerin bu dönemde birbirlerinin ne istediğini anlaması birlikte vakit geçirebilmeleri için önemlidir. Eşinizin ne söylediğine ve o gün ne yapmak istediğine kulak verin. Biriniz eğlenmek istiyor ama diğeri dinlenmek istiyorsa birkaç saatlik ayrı takılmak ikinizi de özgür kılacaktır. Eşiniz ile iletişim kurarken açık ve net olmaya ama bunu yaparken de birbirinizi kırmamaya özen göstermelisiniz.

Yeni Şeyler Deneyin

Balayında yeni şeyler deneyin ve yeni kültürler ile tanışın. İkinizin de daha önce keşfetmediği yerlere gidebilirsiniz. Birlikte daha önce yapmadığınız etkinliklere katılabilir, yeni rotalar oluşturabilirsiniz. Yeni şeyler denemek hem ilişkinin dinamiğini yüksek tutar hem de hoş vakit geçirmenizi sağlar. Eğer denediğiniz şeyin sonucundan memnun kalmadıysanız artık ne yapmak istemediğinizi biliyorsunuz demektir. Yeni şeyler denemekten ve birlikte eğlenmekten vazgeçmeden balayınızı kusursuz bir hale getirebilirsiniz.

Kalıplara Sığmayın!

Klasik balayı planlarından uzaklaşın ve kendiniz için en iyi olanı tercih edin. Çift olarak onca zamandır birliktesiniz ve nihayet evlendiniz! Belki sadece kültür baskısı belki de planlı programlı bir evlilikti. Neden ve nasılı fark etmeksizin balayı günü geldiğinde kalıplara girmeye çalışmaktan vazgeçin. Komşunuz ya da iş arkadaşlarınız balayını otelde geçirdiği için siz de aynısı yapmak zorunda değilsiniz. Her çiftin ve her ilişkinin dinamiği farklıdır. Sakin bir balayı tercih edebileceğiniz gibi maceradan maceraya koşabileceğiniz bir plan da yapabilirsiniz. Her nasıl olur ise olsun unutmayın ki değer verdiğiniz o insanla birliktesiniz. Bu da demek oluyor ki zaten çok eğleneceksiniz!

Fotoğraflar ile Anı Biriktirin

Balayında fotoğraf çekin ve anılarınızı kaydedin. Yıllar sonra dönüp gülümseyerek hatırlayacağınız anılarınızı karşınızda görmek istemez misiniz? Bunun için bir fotoğraf makinesi almak yerine telefonlarınızı kullanabilir ve anılarınızı kaydetmeye başlayabilirsiniz. Bu videoları yıllar sonra izlemek hem nostaljik bir etki yaratırken hem de eşinize ne kadar değer verdiğinizi tekrar anlamanızı da sağlar. Sadece balayında değil tüm tatillerinizde, birlikte geçirdiğiniz her vakitte anı kaydetmek her zaman yapabileceğiniz bir şey.

Katılabileceğiniz Aktiviteleri Keşfedin

Etkinlik keşfi balayının olmaz ise olmazları arasında yer alır ya da yer aldığı söylenir. Etkinlikler özellikle otel tatili yapan çiftler için birçok organizasyonun sunduğu planlardır. Bu planların dışına çıkıp yeni tanıştığınız şehirde kaybolmanız ve anı biriktirmeniz de sizin için en önemli aktivite olabilir. Şehri keşfedin ve yereldeki etkinlikleri kontrol edin. Lokal barlar ve işletmeler çoğu zaman önemli günlerde etkinlikler planlar. Bu planlara dahil olarak balayını daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Kusursuz balayı planı yaparken sadece meşhur yerleri gezmemeli ve kaybolmayı da göze almalısınız. Hiç bilmediğiniz yerlerde, unutmak istemeyeceğiniz değerli anılar ile karşılaşabilirsiniz.