Eylül ayı gezi rehberi oluşturmak isteyenlerin öncelikle nasıl bir tatil yapmak istediklerine karar vermeleri önerilir. Dinlenmek mi yoksa birçok aktiviteye katılarak mı tatilin geçirilmek istendiği bir hayli önemlidir. Sonbahar tatilleri çoğunlukla hem dinlenmeyi hem de eğlenmeyi bir arada barındırır. Eylül ayında nereye gideceğini düşünenlere önerilen birçok Ege, Karadeniz ve yurt dışı turlarının yanı sıra kültür turları da düzenlenir. Yeni ülkelere gitmek ve farklı kültürler ile tanışmak mı yoksa yerli turist olarak Türkiye’nin tadını çıkarmak mı kararsız kalanlara da özel turlar önerilir.

Eylül ayında tatile çıkmak isteyen kişiler isterler ise Ege’yi keşfedebilecekleri gibi isterler ise de Karadeniz’in yaylarında da huzurlu bir tatil yapabilirler. Tatilini nasıl geçireceğine karar veremeyenler için hazırlanan bu rehberin sonunda, nereye gitmek istediğinize çoktan karar vermiş olacaksınız. Sıcakların azalması ile daha cazip bir teklif sunan Ege keşfi ile yepyeni deneyimler kazanabilirsiniz. Eylül ayı için tatil planı yapan kişiler kendilerini en iyi ve huzurlu nerede hissedecekler ise orayı tercih etmelidir.

Çoğumuzun yılda sadece kısıtlı bir süre boyunca tatil hakkının olmasından dolayı gidilen yerden verim almak ilk hedef haline gelebiliyor. Dolayısı ile tatil için rota oluştururken hazır turları ve gezileri incelemek de bu noktada avantaj sağlayabilir. Eylül ayından nereye gideceğinize hala karar vermediyseniz yurt dışı turlarına da katılmayı düşünebilirsiniz.

Eylül’de Ege’yi Keşfetmelisiniz…

Eylül’de Ege turu yapmak birçok kişinin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Deniz tatili yapmak isteyenler Ege ve Akdeniz’i tercih ederken yayla ve doğa tatili isteyenler ise soluğu Karadeniz’de alıyor. Eylül ayında Ege’de tatil yapmak isteyenlere sunulan birbirinden eşsiz turlar ve avantajlar ile hem denize girebilir hem de yeni keşifler yapabilirsiniz. Ege Bölgesi’nin eşsiz fırsatlarından yararlanırken hem eğlenip hem de dinlenebileceğiniz 1 tatil planı hazırlayabilirsiniz. Eylül ayında havaların daha dingin bir hale gelmesi ve sıcaklığın dengelenmesi sebebiyle birçok kişi Ege’de tatil yapmayı ve denize girmeyi tercih ediyor. Yeni koylar keşfederken, denizin maviliğine kendinizi bırakabilir ve akşam serinliğinde lezzetli yemekler yiyebileceğiniz 1 ege turuna çıkabilirsiniz.

İsterseniz küçük bir tatil kaçamağı planlayın isterseniz de uzun soluklu bir tatil rotası… Ege de yapacağınız bir tatil size her zaman en iyisini sunacaktır.Birbirinden farklı şehirleri ve turistlerin ilgisini yakalayan tatil beldeleri ile eşsiz manzaralara kendinizi bırakmanızı sağlayan bir bölge. Ege bölgesinde yapacağınız tatilden en yüksek verim alırken hem de daha ekonomik bir plan yapmanız da mümkün. Yurt içinde gerçekleştirilen Eylül ayı tatil turları yaz aylarına göre daha uygun fiyatlı planlanmaktadır. Bu sebeple de birçok kişi sonbahar aylarında ege keşfetmeyi tercih eder. Ege’de en çok tercih edilen yerler şu şekildedir:

·         Muğla

·         Marmaris

·         Aydın

·         Denizli

·         Manisa

Kıyı şeridi daha sık tercih edilse de Uşak ve Afyon gibi şehirlere de tarihi gezi turları düzenlenmektedir. Bu turlara katılarak eylül ayını sakin bir şekilde geçirmeniz de mümkün.

Karadeniz Turları Sizi Bekler…

Karadeniz yaylarında eylül tatili yapabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Doğanın sunduğu imkanlardan yararlanırken Karadeniz’in eşsiz lezzetlerinin de tadını çıkarabileceksiniz. Karadeniz yaylarının ünlü olması nedeni ile de birçok kişi eylül ayında Karadeniz’i tercih ediyor. Batı Karadeniz’den başlayarak uzun soluklu bir tatil rotası hazırlanabileceği gibi sadece ünlü yaylara gitmek de mümkün. Karadeniz’in birbirinden güzel ve nahif yaylalarında doğa kampı yapabilir, yayla evlerinde kalabilir ya da ekoturizm deneyimi elde edebilirsiniz. Karadeniz’de çok sayıda yer alan ekolojik köylerde konaklarken doğaya zarar vermeden temiz tatil ve etik tatil yapabilmeniz de mümkün. Eylül ayı için tatil planı yapan kişiler eğer Karadeniz’e gitmeyi düşünüyorlar ise rotalarına mutlaka şu yaylaları eklemeli:

·         Rize’de yer alan Ayder Yaylası

·         Ordu’da yer alan Perşembe Yaylası

·         Trasbzon’da yer alan Kiraz Yaylası

·         Çorum’da yer alan Abdullah Yaylası

·         Artvin’de yer alan Kafkasör Yaylası

Bunların yanı sıra sadece Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde dahi görülebilecek birçok yayla bulunmaktadır. Bu yaylalar, dünyaca ünlü yerler olup yılın her döneminde yerli ve yabancı turistleri ağırlayan önemli yerlerdir. Rize’de en sık ziyaret edilen yaylalar ise şunlardır:

·         Ayder Yaylası

·         Pokut Yaylası

·         Amlakit Yaylası

·         SamistalYaylaası

·         Palovit Yaylası

·         Huser Yaylası

·         Avusor Yaylası

·         Gito Yaylası

Çoğu birbirine yakın olan bu yaylalarda uzun yürüyüşler yapabilir ve temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Eylül’de Kültür Turları

Sonbahar kültür turu ile hem tarih hem sanat hem de doğa hakkında bilgiler elde edebilmeniz mümkün. Kültür turlarının en önemli avantajlarından biri de farklı insanların yanı sıra yeni diller, dinler, coğrafyalar, deneyimler ile tanışmanızın sağlanması. Yurt içindeki kültür turlarına katılabileceğiniz gibi yurt dışındaki kültür turlarını da tercih edebilirsiniz. Türkiye’nin her bir bölgesi birbirinden farklı bir coğrafyaya, geleneğe, kültüre ve dine sahip. Kozmopolit bir ülke olması nedeni ile İstanbul’dan Muş’a kadar her yerde farklı bir kültürel motif ile karşılaşmak mümkün oluyor. Eylül ayında kültür turu yapmak isteyenlere önerilen bazı rotalar ise şunlardır:

·         Kapadokya

·         Eskişehir

·         Gaziantep

·         Çanakkale

·         Hatay

·         Rize

·         Antalya

·         Diyarbakır

·         Bursa

·         Mardin

·         Şanlıurfa

En sık kültür turu düzenlenen yerlerdir. Kültür ile tanışmak sadece sembol mekanların ziyaret edilmesi anlamına gelmez. Hem tarihi hem de doğal güzelliklerini anlamak, yeni lezzetler tatmak ve o kültürün gelenekleri ile tanışmak da kültür turlarının özellikleridir.

Bu sebep ile eylül ayında havaların da daha ılıman bir hale bürünmesi ile özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesine çok sayıda turist akın eder. Birbirinden farklı motifler ile tanışırken yeni gelenek ve görenekleri öğrenebilir, şehirlerin tarihleri hakkında bilgi kazanabilir ve gezerken öğrenme deneyimi elde edebilirsiniz. Tatilden cepleriniz dolu dönmek isteyenler için kültür turları en iyi eylül ayı tatili olabilir. Bu turlar sadece bilgi üzerine de odaklanmıyor ve kültürel eğlenceler, aktiviteler ve daha birçok etkinlik de programlarda yer alıyor.

Yurt Dışı Turları

Eylülde yurt dışı tatili yapmak sezona göre daha avantajlı olduğu için birçok kişi eylül tatilini tercih etmektedir. Yurtdışında tatil yaparken istediğiniz her yere rahatça gidebilir ve dilediğiniz gibi bir tatil geçirebilirsiniz. Eylülde yurtdışı tatiline gitmek istiyorsanız, bunun için daha önceden vize işlemlerini bitirmeniz gerekiyor. İstersenizBalkanlar’a isterseniz Avrupa ülkelerine isterseniz Amerika’ya gidebileceğiniz yurt dışı turları ile istediğiniz her yere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hem yeni yerler görmek hem de ülkenin dışına çıkmak isteyenler yurt dışı turlarına katılmayı tercih ediyor. Hayran kalacağınız Dubai’ye gidebileceğiniz gibi birbirinden farklı ada turlarına da katılabilirsiniz. Hangi ülkeye gitmek istediğinize göre ya da nasıl 1 aktiviteye katılmak istediğinize göre size en uygun yurt dışı turuna karar verebilirsiniz. Eylül ayı için tatil planı yapan birçok kişi ülkede kalmak yerine daha önce hiç görmedikleri yerlere gitmeyi tercih etmektedir. Dubai, Bali, Prag, Bosna Hersek, Macaristan ve daha nicesine tatil turları ile daha kolay ulaşmanız mümkün. Vize ile uğraşmak istemeyen birçok kişi eylül ayında Balkan ülkelerine gitmeyi tercih ediyor.