Çocuklu aileler için kış tatilirotası hazırlanırken hem ekonomik şartlara hem de çocuklar için sunulan özel aktivitelere göre karar verilir. Çocuklu ailelerin tatil yapmasında dikkat edilen en önemli unsurlardan birisi de güvenliktir. Güvenli bir alanda çocuklar ile vakit geçirmek birçok ebeveynin ilk tercihi oluyor. Bu sebep ile de hazırlanan turlar ve rota rehberleri de bu durum göz önünde bulundurularak planlanıyor.

Çocuklu aileler henüz kış ayında nereye gideceğine karar vermemiş ise Türkiye’nin ünlü kayak merkezlerini inceleyebilirler. Birçok ailenin ilk tercihleri olan kayak merkezlerinde hem çocuklar hem de ebeveynler için ayrı ayrı ve birlikte hazırlanan birçok aktivite yer alıyor. Çocuklar ile vakit geçirmek kadar eşlerin birbiri ile de vakit geçirmesi önemli olduğu için hazırlanan turlar çok yönlü olarak planlanıyor. Kış aylarında aileniz ve sevdikleriniz ile tercih edebileceğiniz bazı rotalar şunlardır:

·         Uludağ Kayak Merkezi

·         Palandöken Kayak Merkezi

·         Bansko

·         Finlandiya & Rovaniemi

Yurt içinde mi yoksa yurt dışında mı tatil yapacağınıza karar verdikten sonra ister Uludağ Kayak Merkezine gidebilir isterseniz de tercihinizi Finlandiya & Rovaniemi yönünde yapabilirsiniz. Çocuklu ailelere özel kış tatili planlaması yaparken hem çocukların eğlenebileceği hem de ebeveynlere de hitap eden bir program hazırlamak oldukça önemli. Her yaş grubuna hitap eden yerlerde ailecek tatil yapmanın zevki ise başka hiçbir yerde yok.

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ’da kış tatili yapmak birçok çocuklu ailenin ilk tercihleri arasında bulunuyor. Özellikle çocukların ara tatil döneminde sık sık tercih edilen Uludağ kayak merkezinde hem yurt içinde kalmak hem de kar tatilini değerlendirmek mümkün. Çoğunlukla 1 ya da 2 hafta süreler ile Uludağ Kayak Merkezi tercih edilse de sadece hafta sonları kaçamak yapmak için de giden büyük bir kitle vardır. İstanbul’a yakın olması dolayısıyla Türkiye’de yaşayan birçok kişi, Uludağ kayak merkezine hafta sonları bile rahatça gidebilmektedir.

Yurt dışından da birçok turisti ağırlayan Uludağ kayak merkezinde istediğiniz kadar tatil yapabilir ve çocuklarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ailelere özel planlanan turlar ve aktiviteler ile hiçbir anı boş geçirmenize gerek yok.Çocuklarınız ile çıkacağınız bu tatilde birbirinden güzel anılar ile evinize döneceksiniz. İster kısa süreli isterseniz de uzun süreli tatil planlarınızda eğer kış için 1 rota arıyorsanız içerisinde mutlaka Uludağ kayak merkezinde yer almalı.

Kış ayları yaklaşmasına rağmen hala nereye gideceğine karar veremeyen birçok aile son dakika Uludağ kayak merkezine gitmeyi tercih edebilmektedir.Hem ulaşımın kolay olması hem de içerisinde birçok tesisi olmasından dolayı aileler tarafından sıkça gidilen bir yerdir. Sunulan avantajlar ve yüksek aktivite oranından dolayı Türkiye içerisinde kış turizmine hitap eden en köklü ve güvenli yerlerden biri de Uludağ Kayak Merkezidir.

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken’de kış tatiliyaparak hem eşiniz hem de çocuklarınız ile hoş vakit geçirebilirsiniz. Aileniz ile birlikte çıkacağınız bu tatilden birçok hatıra biriktirerek dönmek sizin elinizde. 2017 yılında Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatlarına da ev sahipliği yapması ile ünü Türkiye sınırlarını aşan Palandöken Kayak Merkezi hala sık sık tercih ediliyor. Hem yerli hem de yabancı turistlerin yanı sıra aileler, çocuklar ve gençler tarafından da Palandöken sık sık ziyaret edilen bir yer haline geldi. Ünlü bir kayak merkezi oluşunun yanı sıra sunulan konaklama seçenekleri, özel turlar ve aktiviteler ile de hem Palandöken’i hem de Erzurum’u keşfetmek çok cazip bir tatil olarak görülüyor.

Erzurum’un dokusu, yemekleri, kültürü ve tarihi ile tanışırken bir yandan da kış tatilinin tadını çıkarabilirsiniz. Kış ayları için tatil rotası hazırlamak isteyen kişiler nereye gideceğini bilmiyorlar ise planlarına Erzurum’u dahil edebilirler. Birbirinden eşsiz manzaraları ve yeni deneyim alanları yaratması ile çocuklu aileler için de son derece uygun bir alan. Çocuklu ailelere özel kış tatili planlarında sıkça karşılaşılan Palandöken Kayak Merkezi, her sene farklı konseptlerde aktiviteler de planlıyor. 3271 metrelik rakımı ile tertemiz bir hava sunan bu kayak merkezinde 20’den fazla pist yer alıyor. Bu kadar geniş bir alana yayılması sebebi ile de çok sayıda kişiyi ağırlayabilen Palandöken Kayak Merkezi kış aylarında sık sık tercih ediliyor.

Bansko

Bansko’da sömestr tatilini geçirmeyi kim istemez ki? Çocuklarınız ile eğlenceli bir kış tatili planlıyor ve yurt dışına gitmek istiyorsanız Bansko tam size göre. Bansko Kayak Merkezinde hem dilinizi geliştirebileceğiniz hem yeni kültürler tanıyabileceğiniz hem de ailecek eğlenceli vakit geçirebileceğiniz birçok alan yaratılmış.

Bulgaristan’ın gözde yerleri arasında bulunan bu kayak merkezi her sene binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Bansko Kayak Merkezi’ne giden birçok aile ayrıca Bulgaristan’ı ve Bansko şehrini gezmeden de evlerine geri dönmüyorlar. Bansko’da gezilebilen ve sık sık turistler tarafından ziyaret edilen yerler ise şunlardır:

·         Pirin Ulusal Parkı

·         Trinity Meryem Ana Kilisesi

·         Bansko Kayak Merkezi

·         Skifest

·         Horizon Festivali

·         Jazz Festivali

·         Film Festivali

·         Bansko kaplıcaları

·         Velingrad kaplıcaları

Bansko’da özellikle kış aylarında düzenlenen Skifest, Jazz Festivali ve Horizon Festivali ile de çocuklarınız ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Kayak turlarına katılırken düzenlenen küçük yarışmalarda ailecek yer almanız da mümkün. Hem mücadele içeren hem de eğlendiren bir aktivite planı yapmak istiyorsanız Bansko Kayak Merkezi tam size göre.

Özellikle kış aylarında sık sık tercih edilen bu bölge, yaz aylarında da hem kış turizmini devam ettirmesi hem de farklı aktiviteler sunması ile her sene birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Banksko’ya gitmek isteyen bordo pasaportlu ailelerin Bulgaristan vizesi ve / veya Schengen vizesi alınması gerekiyor. Bir tur dahilinde gidildiğinde ise vize almak çok daha kolay olurken bir yandan da daha ekonomik bir tatil planlanması da mümkün hale geliyor.

Finlandiya & Rovaniemi                   

Finlandiya’da çocuklar ile kış tatili yapmak isteyen ailelere birbirinden eşsiz deneyimler sunuluyor. Eğlenirken öğrenmek, öğrenirken de birçok anı biriktirmek isteyenler için Finlandiya & Rovaniemi eşsiz fırsatlar yaratıyor. Kış aylarında Finlandiya’ya düzenlenen turlar ile ailenizle birlikte hoş vakit geçirebilirsiniz. Yeni yerler görürken yeni insanlar ile tanışabilirsiniz. Farklı dilleri keşfedebileceğiniz Finlandiya sömestr tatili için de çok uygun.

Her anlamda özel bir ülke olan Finlandiya, sunduğu kış turizmi aktiviteleri ile de her sene yüz binlerce turisti ağırlıyor. Kış aylarında sayısı artan Finlandiya turlarına katılarak aileniz ile eşsiz bir tatil anısını hafızanıza ekleyebilirsiniz. Finlandiya’ya gidildiği zaman Rovaniemi’de görülmesi gereken birçok yer bulunuyor. Turistlerin en sık tercih ettiği yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

·         Iglo otelleri

·         Arktikum

·         Santa Claus Köyü (Noel Baba Köyü)

·         Rovaniemi Kilisesi

·         Riisitunturi Doğal Parkı

·         Arctic Centre

·         Ranua Doğal Parkı

·         Urho Kekkonen Doğal Parkı

Bu yerlerin yanı sıra Finlandiya &Rovaniemi’ye gidince mutlaka ren geyiği turunun da yapılması öneriliyor. Kış turizmini yılın her dönemi devam ettirebilen Finlandiya’da gezilecek birçok yer var. Çocuklu ailelere özel kış tatili planlarken mutlaka Finlandiya’ya göz atılması öneriliyor.